NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
3670
Калейдоскоп

Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът

| 09 Октомври 2024, 22:45 ч.
Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
Снимка © Виктория Трайкова / БТА

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, курирана от управителя на Общинския музей на Букурещ Адриан Мажуру, ще бъде открита в петък в Регионалния музей във Варна, предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на букурещкия музей.

Общинският музей на Букурещ организира изложбата както с цел преразглеждане на общото минало, така и с желание да се открият възможни духовни карти, „които ни сближават и ни определят като румънци и българи“, пише Адриан Мажуру в представянето на изложбата.

„Опитваме се да си представим чрез литографиите и акварелите, хромолитографите и съвременните снимки това предмодерно изгнание на българската култура и нация, как тези хора са били задвижени от първите образи на обещаната свобода. Ще се опитаме също да минем по стъпките на

Режисьорът Ридли Скот представя брутално и кърваво продължение на един от най-големите си успехи - „Гладиатор 2“, почти 25 години след като изведе Ръсел Кроу на арената, като премиерата във Франция ще се състои в сряда, 13 октомври, предаде АФП. 

Това завръщане в Древен Рим се случва след като първия филм, спечели пет „Оскар“-а, включително за най-добър филм и най-добър актьор, и се превърна в световен касов хит. 

„Ридли винаги е имал желание да продължи тази история“, каза Кони Нилсен, която играе Луцила, майката на главния герой Луций, в интервю за АФП преди парижката премиера на „Гладиатор 2“. „Връзката между Луций и Луцила е в центъра на филма“, добавя актрисата.

Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк

„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.

Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.

Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р

Живко Седларски, известен като Рицаря на стоманените дами, ще превърне НДК в модно пространство, но вместо модели ще дефилират изящни стоманени скулптури.

На 19 септември се открива неговата изложба Haute couture – haute soudure, съобщават от НДК.

Освен своеобразен „моден“ старт на есенния културен календар на НДК, събитието символично предшества възобновяването на традиционния „Салон на изкуствата“.

Изложбата е наречена Haute couture - Haute soudure (Висша мода – висша заварка) - име само по себе си провокиращо с куража на артиста да покани изяществото на „железен танц“, разказват от НДК. 

Ефирни, смели, оригинални и от метал – това са творенията на Живко Седларски. Скици, рисунки, пластики и скулптури ще оживя

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ). 

Фалшифицирането като международен проблем

„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален, само европейски. Той е проблем, който касае целият свят. Фалшифицирането и фалшификатите разстройват много сектори от обществения и стопанския живот на целия свят, но има някои аспекти, които са по-опасни“, каза проф. Прокопов.

Той отбеляза, че усилията на специалистите в областта на нумизматиката са в старата история. „Ние се фиксираме върху това как да помогнем, как да създадем една система на превенция, на едно профилактиране, че тези фалшификати да не влизат в научно обращение“, добави той. По неговите думи, фалшификатите нанасят разнообразни вреди, сред които са и финансови измами.

„Ние се стремим да възбудим интереса на нашата целева група, която е ученици, с подготвената от нас интерактивна лекция“, каза проф. Иля Прокопов. Той отбеляза, че оттук насетне разчитат на резонанс от медиите и обществото на тези млади хора. Експертът обясни, че България е европейски шампион по брой на монетни колективни находки с изключителен фонд от археологически находки.

Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги  е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.

Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.

"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото

В Драматично-куклен театър (ДКТ) „Иван Радоев“ – Плевен започнаха репетициите на комедията „Паника“ от Робин Хоудън. Това съобщават от културния институт на своята официална страница във фейсбук.

Режисьор е Анастас Попдимитров, сценографията и костюмите са поверени на Мария Диманова, преводът на пиесата е на Виктория Колева.

В ролите почитателите на театралното изкуство в Плевен ще видят Аня Пенчева, Веселин Плачков, Виктория Колева, Васил Витанов, Георги Ангелов и Михаил Лудин.

Комедията „Паника“, с оригиналното заглавие „Любовници в излишък“, е написана в началото на 90-те години на миналия век. За първи път ще бъде поставена в България на сцената на Плевенския театър. Това е типична ситуационна комедия, изпълнена с бляскав хумор, жизненост и множество пикантни перипетии около две традиционни английски сем

Дженифър Хъдсън, Кайли Миноуг и Били Портър ще участват в парада на магазините "Мейсис" за Деня на благодарността в Ню Йорк, съобщи АП. 

На шествието ще има гигантски балони, но големите звезди ще бъдат на улицата. Организаторите обявиха, че актрисата и певица Дженифър Хъдсън, поп иконата Кайли Миноуг и звездата от "Бродуей" Били Портър ще бъдат част от празника, който ще бъде много по-представителен откъм присъствие на знаменитости в сравнение с предишни години. 

Хъдсън, Миноуг и Портър ще бъдат пред централата на "Мейсис" на "Харалд скуеър". Част от парада ще бъдат и Синтия Ериво, и Коул Ескола. 

Сред другите обявени звезди са още Ариана Мадикс, хип-хоп изпълнителят Ти-Пейн, състезателки от женската национална баскетболна асоциация и кънтри дуета Дан и Шей. 

Сред изпълнителите на парада ще са Лиа Салонга, Кайли Кантрал, Коко Джоунс

Близо двучасов концерт изнесе тази вечер във Враца Лили Иванова. Публиката изпращаше с дълги аплодисменти и викове „Браво, Лили!" и „Обичаме те“ песните . Овациите бяха за „Студ“, „Сълза“, „Покруса“, „Бурната река“, „Този свят е жена“, „Невероятно“ и други нейни хитове, изпълнени пред пълната зала в Драматично-кукления театър в града.  

Примата излезе на сцената с елегантен черен панталон, блейзър в същия тон и бяла риза. Традиционното бурканче с мед беше до певицата, заедно с букети цветя. Тя изказваше благодарности на почитателите си след всяка песен.

„Тук не е много равно", пошегува се Лили Иванова, ходейки по сцената и представяйки лично своите музиканти. Характерно за певицата, тя отправи персонална благодарност към хората от екипа и музикантите от Li Orchestr

Коледната елха, която ще се издига в "Рокфелер център", беше докарана в Ню Йорк, което поставя началото на празничния сезон в Голямата ябълка, предаде Асошиейтед прес.

23-метровият норвежки смърч беше доставен в Манхатън, където беше издигнат в цял ръст с помощта на кран. Дървото ще бъде украсено със 50 000 разноцветни ЛЕД лампички, с обща дължина на кабелите от 8 километра. Диметърът на дървото е 13 метра. Върху него ще бъде поставена звезда корона на "Сваровски", в която греят 3 милиона кристала.

Високото иглолистно дърво, дарено от семейство Албърт в Уест Стокбридж, Масачузетс, беше отсечено в четвъртък сутринта и натоварено на камион със специална платформа. Това е първата коледна елха в "Рокфелер център", която идва от Масачузетс от 1959 г. насам.

В Ню Йорк смърчът беше посрещнат от ентусиазирано множество. Церемонията по запалването на лампичките на дървото

На въпроса кои древни археологически находки са най-често обект на фалшифициране, проф. Диляна Ботева-Боянова отговори, че всичко, което може да бъде фалшифицирано, вече е фалшифицирано. „Започва се от най-дребни и на пръв поглед незначителни артефакти. Те са фалшфицирани, защото след това те се използват по съответния начин, било, за да се легитимира нещо, било да се оправдае друга ситуация, било да се избегнат съдебни последствия“, каза тя.

Според нея ситуацията е изключително трудна за работа, защото няма целева група, по която да се каже "това се фалшифицира, това не се фалшифицира". „Няма измерител за фалшифицирането“, добави още тя.

Проф. Боянова разказа, че през 2022 г. е участвала в създаването на научна мрежа за превенция на разпространението на фалшификати на антични монети. „Това е международна мрежа, в която вече участват над 40 колеги от всички континенти. Започнахме само 20 преди три години“, обясни тя. По нейните думи, това, което са постигнали като организация по работата, по документиране, по изграждане на система, която все пак да започне да функционира, за да бъде ефективна, е допринесло, че нейни колеги от световни нумизматични институции, какъвто е монетният кабинет на кралската библиотека в Белгия, предоставиха фишовете, които те са изработили през годините на фалшивите монети, които се съхраняват в някои от най-големите световни музеи. Те са попаднали там като автентични, а след това са идентифицирани като фалшиви. „Имаме колеги по света, които се занимават с това да ги документират като фалшификати и това да е публично достояние, за да е ясно какво се случва в това поле“, каза още тя.

По думите , фалшифицирането се извършва в целия свят и това не е само български патент. „Нашата нумизматична мрежа за превенция на фалшификатите започва да дигитализира тези фишове, така че те да станат достъпни до една много по-широка аудитория“, отбеляза тя. Проф. Боянова допълни, че са постигнали сериозни резултати, но това са само първи стъпки.

Акция „Сердика"

Проф. Диляна Боянова разказа за нейно и на трима нейни колеги от СУ посещение на научна конференция в Берлин по линията на научната мрежа за монетни фалшификати, в която участва. „Там наши колеги от археологическия музей във Валенсия, когато разбраха, че сме българи, ни предоставиха тяхната документация на огромно количество пратка от България, която е трябвало да влезе в техния пазар на антики. Снимките, които ни показаха, са потресаващи. Два от кадрите показват касетки като от плод и зеленчук, огромно количество касетки с фалшификати“, обясни тя.

По думите , тази акция е кръстена „Сердика“, тъй като всичко това идва със самолет от София. „И между тези количества фалшификати има страшно много автентични, много ценни паметници. И всъщност в момента, в който бъдат смесени едните и другите, винаги могат да излязат пред съда и да кажат, че това са фалшификати, а не исторически ценности, и те им ги връщат. След това отиват на пазара на антики и ги продават като автентични. И в двата случая печелят“, каза още тя.

Проф. Иля Прокопов коментира акция „Сердика“ като колосална контрабанда.

Превенция на фалшифицирането на антични ценности

По думите на проф. Прокопов, стартирането на процесите по превенция на фалшифицирането може да стане след „силен международен шамар“. „Тук в момента ние нямаме към кого да се обърнем. Практически тези, които са обвързани с проблемите, не могат да ги решават, защото са обвързани с недобри нормативни документи. Самият закон е много слаб и най-вече страда Законът за културното наследство“, добави още той.

На въпрос какъв е критерият, по който се определя дали предметът е фалшифициран, проф. Прокопов отговори: „Няма стандарти и държавни критерии. Процесът е сложен, но ние имаме особена мисия тук в България, защото най-големите фалшификати последните 25 години на културни ценности са от България“. Той отбеляза още, че в България няма санкции за производството на фалшификати.

Иля Симеонов Прокопов е български историк, археолог и нумизмат. Роден е на 17 януари 1952 г. в с. Милковица. Завършил е „История“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ) през 1977 година. През 1987 г. защитава докторантура към АИМ в БАН. През 1998 г. е избран с конкурс за директор на Националния исторически музей. Проф. Прокопов е и основател и пръв председател на Българската музейна камара.

Диляна Ботева-Боянова е български историк и преподавател в историческия факултет на СУ. Автор е на монографии, сборници, статии и студии. Сред заглавията са „Антични текстове и тяхното четене днес: Акценти върху осем века фрагментарна тракийска история (IV в пр. Хр. – IV в. сл. Хр.), „Проблеми на тракийската история и култура. Нов поглед върху сведения на Херодот и Тукидид“, „Долна Мизия и Тракия в римската имперска система“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 03:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
3670
Калейдоскоп

Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята.„Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

| 09 Октомври 2024, 22:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
Професор Иля Прокопов: Проблемът с фалшифицирането на историята e международен проблем
Снимка © Виктория Трайкова / БТА

Не може върху фалшификати да се гради история, каза нумизматът проф. Иля Прокопов . По неговите думи, влиянието на фалшифицираните древни монети и други предмети върху бъдещето на културния живот и тяхната тежест "замърсяват" историята. „Утре могат да възникнат страхотни проблеми между човешки общности, между държави“, каза още експертът.

Тази вечер се състоя лекция на тема „Фалшификати и фалшифициране на древни монети и предмети в България“ в Националния етнографски музей. Професор Прокопов дискутира темата за фалшифицирането на археологическите находки заедно с проф. Диляна Ботева-Боянова, преподавател в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ). 

Изложбата „Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“, курирана от управителя на Общинския музей на Букурещ Адриан Мажуру, ще бъде открита в петък в Регионалния музей във Варна, предаде румънската агенция Аджерпрес, позовавайки се на съобщение на букурещкия музей.

Общинският музей на Букурещ организира изложбата както с цел преразглеждане на общото минало, така и с желание да се открият възможни духовни карти, „които ни сближават и ни определят като румънци и българи“, пише Адриан Мажуру в представянето на изложбата.

„Опитваме се да си представим чрез литографиите и акварелите, хромолитографите и съвременните снимки това предмодерно изгнание на българската култура и нация, как тези хора са били задвижени от първите образи на обещаната свобода. Ще се опитаме също да минем по стъпките на

Режисьорът Ридли Скот представя брутално и кърваво продължение на един от най-големите си успехи - „Гладиатор 2“, почти 25 години след като изведе Ръсел Кроу на арената, като премиерата във Франция ще се състои в сряда, 13 октомври, предаде АФП. 

Това завръщане в Древен Рим се случва след като първия филм, спечели пет „Оскар“-а, включително за най-добър филм и най-добър актьор, и се превърна в световен касов хит. 

„Ридли винаги е имал желание да продължи тази история“, каза Кони Нилсен, която играе Луцила, майката на главния герой Луций, в интервю за АФП преди парижката премиера на „Гладиатор 2“. „Връзката между Луций и Луцила е в центъра на филма“, добавя актрисата.

Действието се развива няколко десетилетия след събитията в първия филм. Луций – внук на бившия император на Рим Марк

„Не съм всичко, което искам да бъда“ на чешката режисьорка Клара Тасовска е изследване на изкуството като убежище и катализатор за свобода и себеоткритие.

Лентата получи голямата награда в петото издание на фестивала за документално кино с фокус върху човешките права Sofia DocuMental.

Продукцията е отличена от международното жури заради „майсторското използване на драматургия, монтаж и звуков дизайн, които преплитат фотография, спомени и лична история и се превръщат в свидетелство за непреходната сила на изкуството като средство за оцеляване и себепознание“. Освен финансовата награда, осигурена от Българския фонд за жените, Клара Тасовска получи и статуетката на фестивала – стъклен чук, през който художничката Светлана Мирчева интерпретира силата на р

Живко Седларски, известен като Рицаря на стоманените дами, ще превърне НДК в модно пространство, но вместо модели ще дефилират изящни стоманени скулптури.

На 19 септември се открива неговата изложба Haute couture – haute soudure, съобщават от НДК.

Освен своеобразен „моден“ старт на есенния културен календар на НДК, събитието символично предшества възобновяването на традиционния „Салон на изкуствата“.

Изложбата е наречена Haute couture - Haute soudure (Висша мода – висша заварка) - име само по себе си провокиращо с куража на артиста да покани изяществото на „железен танц“, разказват от НДК. 

Ефирни, смели, оригинални и от метал – това са творенията на Живко Седларски. Скици, рисунки, пластики и скулптури ще оживя

Най-новата екранизация на майстора на ужасите Стивън Кинг - "Животът на Чък" с Том Хидълстън в главната роля, спечели най-престижната награда на Международния филмов фестивал в Торонто, предадоха Асошиейтед прес и АФП.

Наградата на публиката на водещия кинофестивал в Северна Америка се е превърнала в своеобразен предвестник на "Оскар"-ите, като през последните години предсказа някои от бъдещите победители в категорията за най-добър филм като "Зелената книга" и "Земя на номади". От 2012 г. всеки носител на топ отличието на фестивала е бил номиниран за най-добър филм на наградите на Американската киноакадемия.

Режисиран от Майк Фланаган, "Животът на Чък" е базиран на едноименния разказ на Стивън Кинг от 2020 г. Главната роля е поверена на британския актьор Том Хидълстън. Актьорския състав допълват Марк Хамил и Чиуетел Еджиофор.

Световната премиера на "Животът на

Фалшифицирането като международен проблем

„Проблемът с фалшифицирането на историята е проблем, който изобщо не е наш национален, регионален, само европейски. Той е проблем, който касае целият свят. Фалшифицирането и фалшификатите разстройват много сектори от обществения и стопанския живот на целия свят, но има някои аспекти, които са по-опасни“, каза проф. Прокопов.

Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги  е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“. 

Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.

Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.

"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото

В Драматично-куклен театър (ДКТ) „Иван Радоев“ – Плевен започнаха репетициите на комедията „Паника“ от Робин Хоудън. Това съобщават от културния институт на своята официална страница във фейсбук.

Режисьор е Анастас Попдимитров, сценографията и костюмите са поверени на Мария Диманова, преводът на пиесата е на Виктория Колева.

В ролите почитателите на театралното изкуство в Плевен ще видят Аня Пенчева, Веселин Плачков, Виктория Колева, Васил Витанов, Георги Ангелов и Михаил Лудин.

Комедията „Паника“, с оригиналното заглавие „Любовници в излишък“, е написана в началото на 90-те години на миналия век. За първи път ще бъде поставена в България на сцената на Плевенския театър. Това е типична ситуационна комедия, изпълнена с бляскав хумор, жизненост и множество пикантни перипетии около две традиционни английски сем

Дженифър Хъдсън, Кайли Миноуг и Били Портър ще участват в парада на магазините "Мейсис" за Деня на благодарността в Ню Йорк, съобщи АП. 

На шествието ще има гигантски балони, но големите звезди ще бъдат на улицата. Организаторите обявиха, че актрисата и певица Дженифър Хъдсън, поп иконата Кайли Миноуг и звездата от "Бродуей" Били Портър ще бъдат част от празника, който ще бъде много по-представителен откъм присъствие на знаменитости в сравнение с предишни години. 

Хъдсън, Миноуг и Портър ще бъдат пред централата на "Мейсис" на "Харалд скуеър". Част от парада ще бъдат и Синтия Ериво, и Коул Ескола. 

Сред другите обявени звезди са още Ариана Мадикс, хип-хоп изпълнителят Ти-Пейн, състезателки от женската национална баскетболна асоциация и кънтри дуета Дан и Шей. 

Сред изпълнителите на парада ще са Лиа Салонга, Кайли Кантрал, Коко Джоунс

Близо двучасов концерт изнесе тази вечер във Враца Лили Иванова. Публиката изпращаше с дълги аплодисменти и викове „Браво, Лили!" и „Обичаме те“ песните . Овациите бяха за „Студ“, „Сълза“, „Покруса“, „Бурната река“, „Този свят е жена“, „Невероятно“ и други нейни хитове, изпълнени пред пълната зала в Драматично-кукления театър в града.  

Примата излезе на сцената с елегантен черен панталон, блейзър в същия тон и бяла риза. Традиционното бурканче с мед беше до певицата, заедно с букети цветя. Тя изказваше благодарности на почитателите си след всяка песен.

„Тук не е много равно", пошегува се Лили Иванова, ходейки по сцената и представяйки лично своите музиканти. Характерно за певицата, тя отправи персонална благодарност към хората от екипа и музикантите от Li Orchestr

Коледната елха, която ще се издига в "Рокфелер център", беше докарана в Ню Йорк, което поставя началото на празничния сезон в Голямата ябълка, предаде Асошиейтед прес.

23-метровият норвежки смърч беше доставен в Манхатън, където беше издигнат в цял ръст с помощта на кран. Дървото ще бъде украсено със 50 000 разноцветни ЛЕД лампички, с обща дължина на кабелите от 8 километра. Диметърът на дървото е 13 метра. Върху него ще бъде поставена звезда корона на "Сваровски", в която греят 3 милиона кристала.

Високото иглолистно дърво, дарено от семейство Албърт в Уест Стокбридж, Масачузетс, беше отсечено в четвъртък сутринта и натоварено на камион със специална платформа. Това е първата коледна елха в "Рокфелер център", която идва от Масачузетс от 1959 г. насам.

В Ню Йорк смърчът беше посрещнат от ентусиазирано множество. Церемонията по запалването на лампичките на дървото

Той отбеляза, че усилията на специалистите в областта на нумизматиката са в старата история. „Ние се фиксираме върху това как да помогнем, как да създадем една система на превенция, на едно профилактиране, че тези фалшификати да не влизат в научно обращение“, добави той. По неговите думи, фалшификатите нанасят разнообразни вреди, сред които са и финансови измами.

„Ние се стремим да възбудим интереса на нашата целева група, която е ученици, с подготвената от нас интерактивна лекция“, каза проф. Иля Прокопов. Той отбеляза, че оттук насетне разчитат на резонанс от медиите и обществото на тези млади хора. Експертът обясни, че България е европейски шампион по брой на монетни колективни находки с изключителен фонд от археологически находки.

На въпроса кои древни археологически находки са най-често обект на фалшифициране, проф. Диляна Ботева-Боянова отговори, че всичко, което може да бъде фалшифицирано, вече е фалшифицирано. „Започва се от най-дребни и на пръв поглед незначителни артефакти. Те са фалшфицирани, защото след това те се използват по съответния начин, било, за да се легитимира нещо, било да се оправдае друга ситуация, било да се избегнат съдебни последствия“, каза тя.

Според нея ситуацията е изключително трудна за работа, защото няма целева група, по която да се каже "това се фалшифицира, това не се фалшифицира". „Няма измерител за фалшифицирането“, добави още тя.

Проф. Боянова разказа, че през 2022 г. е участвала в създаването на научна мрежа за превенция на разпространението на фалшификати на антични монети. „Това е международна мрежа, в която вече участват над 40 колеги от всички континенти. Започнахме само 20 преди три години“, обясни тя. По нейните думи, това, което са постигнали като организация по работата, по документиране, по изграждане на система, която все пак да започне да функционира, за да бъде ефективна, е допринесло, че нейни колеги от световни нумизматични институции, какъвто е монетният кабинет на кралската библиотека в Белгия, предоставиха фишовете, които те са изработили през годините на фалшивите монети, които се съхраняват в някои от най-големите световни музеи. Те са попаднали там като автентични, а след това са идентифицирани като фалшиви. „Имаме колеги по света, които се занимават с това да ги документират като фалшификати и това да е публично достояние, за да е ясно какво се случва в това поле“, каза още тя.

По думите , фалшифицирането се извършва в целия свят и това не е само български патент. „Нашата нумизматична мрежа за превенция на фалшификатите започва да дигитализира тези фишове, така че те да станат достъпни до една много по-широка аудитория“, отбеляза тя. Проф. Боянова допълни, че са постигнали сериозни резултати, но това са само първи стъпки.

Акция „Сердика"

Проф. Диляна Боянова разказа за нейно и на трима нейни колеги от СУ посещение на научна конференция в Берлин по линията на научната мрежа за монетни фалшификати, в която участва. „Там наши колеги от археологическия музей във Валенсия, когато разбраха, че сме българи, ни предоставиха тяхната документация на огромно количество пратка от България, която е трябвало да влезе в техния пазар на антики. Снимките, които ни показаха, са потресаващи. Два от кадрите показват касетки като от плод и зеленчук, огромно количество касетки с фалшификати“, обясни тя.

По думите , тази акция е кръстена „Сердика“, тъй като всичко това идва със самолет от София. „И между тези количества фалшификати има страшно много автентични, много ценни паметници. И всъщност в момента, в който бъдат смесени едните и другите, винаги могат да излязат пред съда и да кажат, че това са фалшификати, а не исторически ценности, и те им ги връщат. След това отиват на пазара на антики и ги продават като автентични. И в двата случая печелят“, каза още тя.

Проф. Иля Прокопов коментира акция „Сердика“ като колосална контрабанда.

Превенция на фалшифицирането на антични ценности

По думите на проф. Прокопов, стартирането на процесите по превенция на фалшифицирането може да стане след „силен международен шамар“. „Тук в момента ние нямаме към кого да се обърнем. Практически тези, които са обвързани с проблемите, не могат да ги решават, защото са обвързани с недобри нормативни документи. Самият закон е много слаб и най-вече страда Законът за културното наследство“, добави още той.

На въпрос какъв е критерият, по който се определя дали предметът е фалшифициран, проф. Прокопов отговори: „Няма стандарти и държавни критерии. Процесът е сложен, но ние имаме особена мисия тук в България, защото най-големите фалшификати последните 25 години на културни ценности са от България“. Той отбеляза още, че в България няма санкции за производството на фалшификати.

Иля Симеонов Прокопов е български историк, археолог и нумизмат. Роден е на 17 януари 1952 г. в с. Милковица. Завършил е „История“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ (СУ) през 1977 година. През 1987 г. защитава докторантура към АИМ в БАН. През 1998 г. е избран с конкурс за директор на Националния исторически музей. Проф. Прокопов е и основател и пръв председател на Българската музейна камара.

Диляна Ботева-Боянова е български историк и преподавател в историческия факултет на СУ. Автор е на монографии, сборници, статии и студии. Сред заглавията са „Антични текстове и тяхното четене днес: Акценти върху осем века фрагментарна тракийска история (IV в пр. Хр. – IV в. сл. Хр.), „Проблеми на тракийската история и култура. Нов поглед върху сведения на Херодот и Тукидид“, „Долна Мизия и Тракия в римската имперска система“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Виена отново е в ритъма на валса
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.